Информация за потребители и ползватели на скеле на територията на Р. България.
Скелетата НЕ са обхванати от Регламент № 305/2011 г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и НЕ подлежат на СЕ маркировка съгласно Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценка на съответствието на строителните продукти. Това разбира се не означава, че те не подлежат на контрол! За скелетата е необходима „Оценка за съответствие“, която се извършва въз основа на „Техническа спецификация“, в която са определени техническите изисквания към продукта. Начинът за удостоверяване на съответствието им е определен в Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. за определяне на изискванията за акредитация и надзор на пазара във връзка с предлагането на пазара на продукти, Закон за националната акредитация на органи за оценяване на съответствието (ЗНАООС) и Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП). Скелетата са обхванати от Закона за Здравословни и Безопасни Условия на Труд (ЗЗБУТ) и други подзаконови нормативни актове.
В България се произвеждат и внасят скелета от Азия, Европа, Русия и т.н., които не притежават необходимата документация и не са надлежно оценени, тоест те не отговарят на техническите изисквания и не притежават така наречените „Сертификати“. По-голямата част от „Икономическите оператори“ на българския пазар злоупотребяват с незнанието и доверието на клиенти и потребители, предоставяйки им някакъв „Сертификат/Декларация за съответствие“, в който те разпознават единствено написаното с голям шрифт и цитираните Стандарти. Имайки предвид, че 99% от населението на дадена Страна членка не е запознато с изискванията за акредитация и оценка на съответствие, то почти всички клиенти и потребители са склонни да приемат за достоверни предоставените им документи.
Във връзка със зачестилите запитвания към Българска Скеле Асоциация (БСА) относно валидността на придружаващи скелетата „Сертификати“, БСА направи официално запитване за тяхната валидност към Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация", и за резултатите от което бихме искали да Ви информираме (прилагаме отговор на нашето запиване).
Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" е националният орган по акредитация на Република България.
От последвалата кореспонденция и получените от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" отговори стана ясно, че почти всички Сертификати, за които БСА направи запитване са издадени без позоваване на акредитация и не отговарят на изискванията и условия за използване на акредитационни символи, лога и други претенции за акредитация и позоваване, и че поради тази причина те НЕ СЕ явяват официални документи! Големият брой на издадените НЕ официални документи ни кара да смятаме, че този начин за издаване на „Сертификат“ от акредитирани органи за „Оценка за съответствие“ в множество от Страните членки се е превърнал в „порочна практика“. Има и друг начин за некоректна „Оценка за съответствие“, който се забелязва на българския пазар. Даден производител предоставя само един от основните компоненти на своето скеле за извършване на изпитвания върху него и удостоверяване на съответствие с изискванията на приложимите стандарти от сериите EN 12810 и EN 12811. В ЕС акредитираните Лаборатории за провеждане на изпитвания за скеле се броят на пръстите на едната ръка. Постоянно са натоварени, процедурата е бавна, скъпа и не допускат до пазара продукти, които не отговарят на изискванията от Стандартите, поради което производителите се обръщат за провеждане на тестове към Лаборатории в ЕС, които имат само частична акредитация. Резултатът се документира с „Протокол“ от проведените тестове и евентуалното удостоверяване на съответствието с изискванията на даден (само EN 12810) Стандарт. В последствие акредитирания за дадената Страна членка сертифициращ орган издава Сертификат за продукта, в който е записано, че към настоящия Сертификат има издадено „Приложение“, в което проведените тестове са подробно описани. Също така е записано, че този сертификат е валиден само заедно с приложението, но това трябва някой да го прочете, да вникне в него и да разбере, че този „Сертификат“ се отнася единствено и само за един определен компонент от скеле, а не за цялото скеле на производителя! В повечето случай Приложението не е на български език и не се предоставя на клиенти и потребители. На тях се представя само „Сертификата“, в който с едър шрифт се разпознава EN 12810. Тук можем да Ви обърнем внимание, че основните стандарти от сериите EN 12810 и EN 12811 се четат заедно, и когато се издава „Сертификат“ или „Разрешително“ на дадена скеле система се цитира единствено EN 12811, който е по-нов от EN 12810.
Съветваме всички клиенти и потребители в бранша да обръщат повече внимание на придружаващата скелето „Документация“ и да проверяват достоверността на предоставените им „Сертификати“ и/или „Разрешителни“.