Регистър за "Цветна маркировка"
Стандартите за скеле въвеждат изисквания, както към производителите, така и към материалите, от които се произвеждат скелетата. Те дават точни изисквания за маркиране на продуктите, за тяхната експлоатация, за тяхното основно и конструктивно проектиране. Всички системни и несистемни елементите на скелето трябва да са маркирани надлежно, да бъдат разпознаваеми и да имат защитно антикорозионно покритие.
В наръчника на продукта издаден от производителя трябва да има информация и за маркиране на отделните елементи, като е посочено кой елемент къде е маркиран и вида на маркировката. Тя трябва да е съобрязена с големината на съоветния елемент и да остане видима през целия експлоатационен период.
В практиката обаче често се случва на един обект да има повече от един изпълнител, който да извършва възложените му СМР. ползвайки скеле конструкция. В този случай се яваят два или повече даставчика на скеле, които е възможно да са от един вид и на един и същи производител. Това създава възможност за смесване, както на отделни оснвни елементи, така и на принадлежности към скелетата на раличните доставчици. Евентуалното смесване на материалите представлява трудност за точно установяване на собственоста и е предпоставка за възникване на спорове между собствениците.
В европейските страни се е наложило като „добра практика“, всеки скеле собственик да маркира материала си допълнително с така наречената „цветна маркировка“. Всеки сам избира начина и мястото за полагане на различните цветове, като запазва за себе си специфичната информация свързана с RAL номер или други специфични за съответния цвят и/или производител особености. Регистър за „цветна маркировка“ се води от браншовите организации, като преди маркиране собственикът се обръща към нея, за да провери дали избрания от него цвят или комбинация от цветове е „свободен“ или се ползва вече от друг собственик. При промяна на собственост, тя също се обявява в Браншовата организация, като към вече извършената „цветна маркировка“ се добавя още един цвят и се завежда в официалния регистър.
С цел избягване на претенции за собственост върху дадени скеле елементи и позовавайки се на добрите европейски практики, Българска Скеле Асоциация (БСА) инициира създаването в Страната на ''Регистър'', от който да е видно, с какъв допълнителен цвят е маркирал материала си съответния собственик. Информацията ще е публкувана на официалната страница на Сдружението и достъпна за всички заинтересувани.
Изберете подходящ цвят за Вашето скеле, станете членове на Българска Скеле Асоциация и регистрирайте официално Вашата „цветна маркировка“. Спестявате време и средства като минимизирате риска от смесване на Вашия материал и/или възникването на претенции за удостоверяване на собствеността му.